Kırk Görgü Şâhidinden Naklen, Benden Tarihe Haberler

Merhum Kadir Mısıroğlu’nun en son kaleme aldığı eserlerden bir tanesi de “Kırk Görgü Şâhidinden Naklen BENDEN TARİHE HABERLER” adını taşımaktadır.

816 sayfalık oldukça hacimli bu eserde, Kadir Mısıroğlu’nun bizzat tanıştığı kimseler ile yakînen şâhidi olduğu hâtıralar dile getirilmektedir. Mısıroğlu, zaman zaman derslerinde, sohbetlerinde ve bazı kitaplarında dağınık şekilde zikrettiği bu hâtıraları, 40 kişi üzerinden bir bütünlük içinde bir araya getirmiştir. Bu şahıslar arasında devlet ricâli, ilim adamları, cemaat önderleri gibi tanınmış isimlerin yanı sıra tarihe mâl olmuş, ancak ismi fazla bilinmeyen kimseler de yer almaktadır. Celâl Bayar, Ayşe Osmanoğlu, Şehzâde Mahmud Şevket Efendi, Fuat Şemsi İnan, Celâleddin Ökten, İsmail Niyazi Kurtulmuş, Ali Ulvi Kurucu, Osman Turan, Alparslan Türkeş, Abdurrahman Gürses, Ahmed Hüsrev Altınbaşak, Hüseyin Hilmi Işık, Münevver Ayaşlı ve Turgut Özal kitapta yer alan isimlerden birkaçıdır.

Gençlik döneminde Osmanlı bakiyesi pek çok kimseyle görüşmüş olan Mısıroğlu, kendi ifadesiyle seksen yaşını devirdikten sonra, bu dinlediklerini kaleme alarak kendisinden sonra gelecek olanlara kıymetli bir miras bırakmıştır.

Bu hatıraları nakletmesindeki bir maksat da yakın tarihte kör düğüm hâline gelmiş bazı meselelerin anlaşılmasına küçük de olsa bir hizmet görme ümididir. İçinde pek çok resim ve vesîka da bulunan bu kitabı, yakın tarihe meraklı herkese ve bilhassa olup bitenlerin görünen kısmıyla yetinmeyen kimselere ısrarla tavsiye eder, merhum Üstâdı, vefatının sene-i devriyesinde hayırla yâd ederiz.

PAYLAŞ:                

Hatice K. Akyuzlu

Hatice K. Akyuzlu

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle