Stevia-2

Stevia Tozları

Stevia ekstraktlarından elde edilen % 45-100 oranlarında stevia glikozidleri içeren tozlardır. Şekerden 150-300 kat daha tatlıdır. Gıda ve sağlık endüstrilerinin birçok alanında sakkaroz ikamesi olarak kullanılabilir.

 

Değiştirilmiş Stevia

Aşırı derecede işlenmiş stevia türleridir. Truvita gibi bir işlenmiş tatlandırıcıyı üretmek için stevia, 42 adımlı bir süreçten geçer ve stevia özelliklerini kaybeder. Sonunda truvia %1’den daha az stevia içerir. Truvia veya rebaudioside stevia ürünleri, şekerden yaklaşık 200 ila 400 kat daha tatlıdır. GDO bileşenleri ve ilave farklı endüstriyel maddeler ihtiva eder. Kalorisi yoktur. Mide ve bağırsak problemlerinden başka rahatsızlıklara da sebep olabilir. Stevianın bu formunun hiç tercih edilmemesi en doğrusudur.

 

Stevia bitkisi nerede bulunur ve nasıl kullanılır?

Yerel sağlık merkezinden veya internetten iyi bir stevia seçeneği bulabilirsiniz. Stevia alırken katkı maddesi olmadığına ve az işlenmiş olduğuna dikkat edilmelidir. En iyi seçenek olarak yeşil stevia önerilir.

Eğer yeşil stevia tozunu denemek isterseniz, Organic Traditions markası denendiği ve memnun kalındığı için tavsiye edilir. Tatlı, harika bir stevia markasıdır, bunu herhangi bir sağlıklı gıda mağazasından bulabilirsiniz. SweetLeaf® sıfır kalorili, sıfır karbonhidrürlü, glisemik tesiri olmayan bir üründür ve yapay tatlandırıcı içermez.

Ayrıca internetten stevia yaprağı satın alabilirsiniz ve büyük bir paketi uzun süre kullanabilirsiniz. Kurutulmuş yaprakları da satın alabilir ve kendiniz de öğütebilirsiniz. Kahve veya çayınızda şeker yerine steva tozu veya sıvı stevia ekstraktı (şerbeti) kullanabilirsiniz. Yine şekerli tariflerde de kullanılabilir. Şekere kıyasla çok daha az stevia’ya ihtiyacınız vardır.

Stevia ürün miktarının normal şekerle ölçülmesi şöyledir: 1 çay kaşığı şeker, 1/8 çay kaşığı toz steviaya, bu da 5 damla sıvı steviaya karşılık gelir. Yine 1 su bardağı şeker, 2 çorba kaşığı toz steviaya, bu da 2 çay kaşığı sıvı steviaya tekabul eder.

Bu yazıyı kaleme almamızın sebebi, bizde yeni yeni tanınan bu bitkiyi ve ondan imal edilen tabiî şekeri anlatmaktır. Stevia hem sıfır kaloriye sahip olması, hem de normal şekerin zararlarından uzak bulunmasıyla çok iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tabiî şekere internet sitelerinden ve alışveriş merkezlerinden ulaşmamızın mümkün olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Ülkemizde bazı pastane ve içecek sektörlerinde kullanılıyor olması, bu ürünün yakın gelecekte daha çok rağbet göreceği mânâsına gelmektedir.

 

PAYLAŞ:                

Nejla Bas

Nejla Bas

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle