Keten Tohumu -3

Ayrı Bir Mûcizevî Bitki

KETEN TOHUMU

-3-

 

Keten tohumu nasıl kullanılmalıdır?

Keten tohumu tane hâlinde, öğütülmüş olarak veya yağ şeklinde satılmaktadır. Tane hâlindeki keten tohumları, sert olduğu için iyi çiğnense bile tam olarak öğütülemez ve yeterince sindirilmeden vücuttan atılır. Oysa öğütülmüş keten tohumunun hem sindirimi çok kolaydır, hem de şifâlı özelliklerinden daha çok faydalanırız.

Bu sebeple keten tohumunun tane hâlinde alınarak evde öğütülüp hemen tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Öğütüldükten sonra 24 saat içinde tüketilmeyen keten tohumları, toksik (zehirli) tesir gösterir ve vücuda zarar verir. Bundan dolayı piyasadaki hazır öğütülmüş keten tohumu ürünlerinin kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Keten tohumunu evde öğütmek için kahve değirmenlerinin ufağı veya bu tür sert tohumları öğütmek için özel olarak üretilmiş elektrikli öğütücüler kullanılabilir.

 

Keten tohumu yağı satın alırken dikkatli olun!

Keten tohumu yağı da vitaminlerini koruması ve aynı şekilde toksik (zehirli) tesire sebep olmaması için “soğuk sıkım metodu” ile sıkıldıktan sonra, 7 santigrat derecenin üzerinde ısıya ve ışığa mâruz kalmadan muhafaza edilmeli, mutlaka soğuk zincirde satılmalıdır. Aktar ve eczane raflarında, oda sıcaklığında satılan keten tohumu yağları, ciddî sağlık problemlerine yol açabilir. Keten tohumu yağı ısıtılarak kullanılmamalıdır.

 

Günlük tavsiye edilen keten tohumu miktarı nedir?

Günde 2 tatlı kaşığı keten tohumu kullanılması yeterlidir. Menopoz dönemindeki kadınlarda bu miktar 3 tatlı kaşığına çıkabilir. Aşırı miktarda kullanılması zararlı olabilir. Keten tohumu, bol su ile tüketilmelidir.

 

Keten tohumu nasıl yenilmelidir?

Keten tohumunu kullanmanın en iyi yolu, filizlenmiş formda tüketmektir. Tohumları ıslatmak ve daha sonra filizlendirmek, fitik asidi çıkarır ve ayrıca mineral emilimini artırır. Tohumlar, ılık suda 10 dakika veya soğuk suda 2 saat bekletilebilir. Tohumlar, sabah mısır gevreğine eklenerek tüketilebilir. Ayrıca öğütülmüş keten tohumu, toz gibi olduğu için pek çok gıdaya ekleyerek tüketilebilir. Keten tohumunun tane olarak kullanımının en sağlıklı ve pratik yollardan biri de bir kâse sağlıklı ev yoğurduna karıştırarak tüketmektir.

Faydalı probiyotikler bakımından oldukça zengin olan ev yoğurduyla keten tohumu bir araya geldiğinde çok faydalı olacaktır. Bunun için 1-1,5 yemek kaşığı keten tohumu, sıcak su ile ıslatıldıktan sonra bir süre bekletilir. Suyun tesiriyle yumuşayan keten tohumları, küçük bir kâse ev yoğurdunun içine karıştırılarak tüketilir. Böylece hem sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasına, hem de vücuttaki yağlardan yavaş yavaş kurtulmaya yardımcı olur.

 

Keten Tohumu Çayı

Keten tohumunun çayını içmek de mümkündür. Hazırlanışı gayet kolay olan bu çay için; 1 bardak kaynamış suyun içine 1 çay ya da tatlı kaşığı keten tohumu atılıp 10 dakika bekledikten sonra süzülür ve içilir. Bu çay, her gün taze olarak hazırlanmalı ve günde 1 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

 

İstifade Edilen Siteler:

1) https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/keten-tohumunun-faydalari-nelerdir-keten-tohumu-nasil-kullanir,Zi8N8nh3M0ew-DvMILSczA/wU-MIQz5qEyOSicsYgpDkA

2) http://www.yemekmutfak.com/beslenme-diyet/1/77/keten-tohumu-bilincli-tuketilirse-mukemmel-bir-saglikli-yasam-destegidir.

3) https://www.biobellinda.com.tr/keten-tohumu

Nejla Baş

 

 

PAYLAŞ:                

Nejla Bas

Nejla Bas

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle