Sunuş

Muhterem Okuyucularımız;

Çok farklı konularda, dolu dolu bir dergi ile daha huzurlarınızdayız. Bir taraftan adalet ve zulüm kavramları, bir taraftan üç ayların başlangıcı, bir taraftan sanat harikası olan insanın doğumuna giden süreç, insanın bakımı, terbiyesi… Ümmetin yaklaşık bir asırlık kanayan yarası, Kudüs ve civarındaki zulümler, baskılar, despotluklar… Kirlenen, yozlaşan, kokuşan çağda iffet timsâli Meryem Vâlidemiz ve faziletleri… Çocuk edinmenin dinimizdeki hükmü ve Mart ayını daha bir güzelleştiren Çanakkale Zaferi…

Hayatın içinden, hem dünya gündemini, hem gönül âlemini inşa ve ihya eden başlıklar, konular… Bugünden kopmadan, tarihin derinliklerinden süzülerek gelen; Kitap ve Sünnet ekseninde, müslümanca bir bakış tarzı… Şebnem Dergisi’nin 17 yıldır gözettiği çizgi… Hayata ve hâdiselere müslümanca bakma; Kur’ân-ı Kerîm ve Sünnet-i Seniyye’yi baş tâcı etme çizgisi… Rabbimiz, bu niyetimizde bizleri muvaffak kılsın, amellerimizi rızâsına muvâfık eylesin. Âmin.

Kıymetli okuyucularımız;

Bu gündemin yanı sıra, ülkemizi yaklaşık iki aydır derinden etkileyen bir başka gündem vardı, çok fazla değinemediğimiz… Türkiye’nin yıllardır süren kuşatılma, ele geçirilme planlarının son ve somut basamaklarından biri olan terör örgütü yapılanmasının Türkiye’yi çembere alma girişimi… Bir müddet ülke içinde, daha sonra da sınırlarımızda kurulan ve çok uluslu yapılar tarafından desteklenen bu menfur girişim, önce “Fırat Kalkanı”, şimdi de “Zeytin Dalı Operasyonu” ile delindi. Öncelikle Afrin bölgesine başlatılan harekât, zaman içinde sınırda başka bölgelere de kaydırılacak ve genişletilecek gibi görünüyor.

Rabbimiz, bu harekâtlarda, dini, milleti, vatanı uğruna seve seve ölümü göze alarak cepheye giden bütün asker ve komutanlarımıza kolaylıklar ve muvaffakiyetler ihsan etsin. Bu uğurda şehit düşen kardeşlerimizin şehâdetini tebrik eder, fedakâr âilelerine sabr-ı cemîl dileriz. Bu çatışma esnasında yaralanan ve tedavi gören gazilerimize de yüce Rabbimizden âcil şifalar niyaz ederiz.

Bu ve benzeri hâdiseler bize gösteriyor ki, dünya ısınıyor. Ülkelerin konumları, plan ve hedefleri göz önünde bulundurulduğunda, dünya büyük bir savaşın eşiğine gelmiş durumda… Bir taraftan ekonomik, bir taraftan siyâsî, bir taraftan soğuk savaş son hızla ilerlerken bazı yerlerde de sıcak askerî çatışmalar yaşanıyor.

Rabbimiz, bu hengâme arasından, müslümanları sâlimen çıkarsın. Küfür ehlini birbirine düşürsün. Müslümanların kalplerindeki “vehn”i (dünya sevgisi ve ölüm korkusunu) söküp onların kalbine yerleştirsin. Müslümanları tefrika ile birbirine düşürüp kendilerine imkân ve fırsat devşirmek isteyenlerin, planlarını ters yüz etsin ve kendi başlarına geçirsin.

Ey Rabbimiz, biz ümmet-i merhûmeyiz. Ey Rabbimiz, biz âhir zaman ümmetiyiz. Bizi affet, bizi zâlimlerin elinde oyuncak eyleme! Ey Rabbimiz, içine girdiğimiz bu mübarek gün ve geceler hürmetine, bize katından sahipler çıkar. Birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duyguları ile bizi perçinle!.. Bizi, dünyanın tekrar yuvarlanmak üzere olduğu bu ateş çukurunun kenarından selâmetle çek, çıkar.

Ey Rabbimiz! Bizim söz ve amellerimizdeki eksiğe bakarak değil, lütfun ve merhametinle bize muâmele et. Ey Rabbimiz, bize Receb ve Şaban’ı mübârek kıl ve Ramazan’a ulaştır. Âmin.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle