Sevgili Kızım

0
Sevgili Kızım

Kitap Tanıtımı

SEVGİLİ KIZIM

(Bir Annenin Kızına Öğütleri)

Seher Küçük, Çıra Yayınları

 

Dergimiz yazarlarından Seher Küçük Hanımefendi’nin yeni bir kitabı yayınlandı; “Sevgili Kızım” adıyla… Biz de bu sıcacık kitabı sizinle paylaşmak istedik.

Bir anne ile kızı arasında, doğum öncesinde başlayan ve ölene kadar devam eden kopmaz bir bağ vardır. Anne, önce kendi vücudunda madden beslediği evlâdını, ömrü boyunca da görür, gözetir, himaye eder, yol gösterir. Kendi yaptığı hataların, onun tarafından tekrar edilmemesi için evladıyla tecrübelerini paylaşır; onun hep daha iyiye, daha güzele erişmesi için bütün varlığını basamak yapmaya hazırdır.

İşte bu kitap da böyle duygu ve düşüncelerin neticesinde ortaya çıkmış kıymetli bir eser… Bir annenin evlâdına nasihatleri, ona hayat boyunca rehberlik edecek bir cep kitabı hüviyetinde…

İçinde ilim öğrenmekten tutun da, Allâh’a niçin ve nasıl kulluk edilmesi gerektiğine; nesilden nesile aktarılan nasihat ve vasiyetlerden günümüz problemlerine ışık tutacak bilgece ve yürekten rehberliğe pek çok konu, bir anne-kız diyaloğu gözetilerek verilmiş. Kitaptan nakledeceğimiz birkaç başlık; muhteva hakkında da bir fikir verecektir:

“Sesin, Sözün, Sırrın Emânettir.”

“Şükredenlerden Olabilmek, Şükrü Gerektirir.”

“Meleklerin Taşıdığı Çeyizler”

“Benzeme, Taklid Etme! Sen, Allâh’ın Yeryüzündeki Nâibisin.”

“Gel, Beraber Peygamberin Diyarına Gidelim.”

“Bağımlılık Cepte”

* * *

Daha önce “Seni Tanımadan Önce”, “Elimi Tut Anne”, “İncila Huzmeleri” ve “Peygamber Rahlesinde Namaz” isimli kitapları çıkmış bulunan Seher Küçük Hanımefendi’yi, bu şirin kitabı için tebrik eder; bahtının açık olmasını temennî ederiz.

Son olarak kitabın önsözünden aldığımız birkaç satırla yazımızı tamamlayalım:

“Zamanın hızla aktığını, kızımı evlendirdiğim gün yakînen idrâk ettim. Tıpkı ben gibi, dün sokakta oynayan çocuklar, bugün genç kız; önceki yıl öğrenci olan gençler, bugün sâliha bir eş olmak için süratle koşmaktaydı.

Ömürler böyle hızla akarken atılan her adım, derin izlerle tarihe kaydedilmekte… Genç kızken başarıları, edepleri, hizmetleri yâd edilirken evlenip eş olduklarında heyecanları, ümitleri filizlenip boy vermekte… Beyaz gelinlikleriyle dünya evine girdiklerinde saflıkları, bereketleriyle iz bırakırken anne olduklarında ak sütleriyle çizilmekte istikballeri…”

“Îmanın ellerimizde kor gibi zorlukla taşındığı bu âhir zamanda her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız bulunmakta bu rol-model servetlerimize… Neden mi? Çünkü insanlarımız, tarihin hiçbir döneminde bu denli şahsiyet, kişilik ve özgüven zaafına uğramamış, uğratılmamıştır…”

“…Kızım, sana hitap ettim; Gelinim, yeğenim, öğrencim ve torunlarım sizler dinleyin, iyi belleyin.”

Yorum Yazın